خانه > نقد, سیاسی > رئیس‌جمهور و مجری قانون اساسی؟

رئیس‌جمهور و مجری قانون اساسی؟


****
یاسر عزیزی

«حسن روحانی» امروز یکشنبه ۱۴ دیماه ۹۳ نیز سخنان زیبا و تازه‌ای ایراد کرد. حرف‌های «قشنگی» شبیه حرف‌های چند هفته پیش که با صراحتی مثال‌ زدنی مدعی شد:

«اگر تفنگ، پول، روزنامه، سایت و تبلیغات همه در یک جا جمع شود حتما فساد است، شک نکنید. دنیا عقلش رسیده که این قدرت ها را تفکیک کرده است.»

آن سخنان بنا بر نظر عمده‌ی کارشناسان به جز «سردار جعفری»، حول نهادی قدرتمند متمرکز بود که سایه‌اش بر تمامی شئون جامعه سنگینی می‌کند؛ «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی».

درست اما چند روز پس از ایراد چنان سخنانی، بودجه‌ی سال آتی کشور به مجلس ارائه شد که در آن به وجه  غافلگیر کننده‌ای شاهد افزایش ردیف بودجه‌ی این نهاد قدرتمند اقتصادی، سیاسی و نظامی بودیم. اهل تحقیق در آن میان مانده بودند «دم خروس» بودجه را باور کنند «یا قسم حضرت عباس» چند روز پیش «حسن روحانی» را؟

به هر حال نهادهای تحت نظر رهبری، ذیل چتر مصونیت حاکمیتی، خارج از اختیارات و کنترل دولت هر یک به بنگاه اقتصادی عظیمی تبدیل شده‌اند که به واسطه‌ی غیر پاسخگو بودن خود از سویی از تلاطم‌ها و نوسانات معمول اقتصادی به کنار هستند و از دیگر سو ربطی به اقتصاد رسمی و معطوف به منافع عمومی ندارند. وضع «سپاه» که مشخص است، «بنیاد مستضعفان» و «صدا و سیما» و «آستان قدس رضوی» در کنار «سازمان اوقاف» نیز. به عنوان نمونه فقط یک مورد سخن «مدیر کمیته‌ی امداد» در اسفند ۹۱ را می‌توان شاهد آورد که مدعی بود سالانه نزدیک به هزار میلیارد تومان درآمد از محل صندوق‌های صدقات نصیب این نهاد می‌شود. این عدد را به فعالیت‌های گسترده‌ی اقتصادی «کمیته‌ی امداد» که اضافه کنید معلوم نیست چه عددی را در مقابل ببینید.

رئیس‌جمهور آیا به عنوان مجری قانون اساسی جسارت این را داشته است که یا دخل این نهادهای ثروتمند اقتصادی – امنیتی را از خرج ملت جدا کند و یا به اعتبار تغذیه‌ی این نهادهای غیرِ پاسخگو اما دارای توان تاثیر موثر بر ثبات و تلاطم اقتصادی کشور از منابع ملی، به صرافت زیر ذره‌بین بردن فعالیت‌ها و درآمدهای این نهادها بیفتد؟ این‌ها مگر در حدود اختیار مجری قانون اساسی نیستند؟ حتا اگر قانون اساسی چنان نهادهایی را به لحاظ بودجه‌ای زیر مجموعه‌ی دولت قرار داده باشد و به لحاظ نظارتی خارج از نظارت، وقتی فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها خارج از منافع عمومی قادر است بر فعالیت‌های دولت موثر باشد آیا بسنده کردن به حرف‌های زیبا کافی است؟

این توسل به رفراندوم امروز در حالی که از مقتضیات قانونی و سد مجلس اطلاع کافی هست(مگر این که با هماهنگی بیان شده باشد)، با این اعتبار که رئیس جمهور مجری قانون اساسی است اما دقیقن آنجایی بیشتر آزاردهنده‌ است که همین رئیس‌جمهور، «رئیس شورای عالی امنیت ملی» نیز هست. نهادی که به صورت غیرِ قانونی قریب به ۴ سال است اقدام به «حصر رهبران جنبش سبز» نموده است. جناب روحانی! شما که در حسرت یکبار مراجعه به آرای عمومی برای اجرای اصل مورد نظر خود در قانون اساسی هستید، آیا نمی‌دانید خیل عظیمی از مردم ما نیز در حسرت عمل شما به وعده‌هایی هستند که در مورد رفع حصر رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان عقیدتی و سیاسی  داده‌اید؟ حرف امروز شما متین که ملتی نباید گروگان بلندپروازی‌های ایدئولوژیک عده‌ای ضد مردم باشند، درست که چرخ سانتریفیوژ نباید سنگ پیش پای یک ملت باشد اما ضمن حمایت از هر حرف شما که ذره‌ای به منافع ملت نزدیک باشد لازم است به یاد داشته باشید، رفع حصر نیز در حدود اختیارات رئیس جمهور و «مجری قانون اساسی» است. یادتان هست؟

ارجاعات

* http://khabaronline.ir/detail/393436/Politics/government

* http://khabaronline.ir/detail/389032/Politics/government

———————–

  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: