خانه > اجتماعی > در باب انقلاب ۵۷ – بخش دوم

در باب انقلاب ۵۷ – بخش دوم


تحریف تاریخِ پیش و پس از انقلاب
یاسر عزیزی
چندی پیش، چاپ تصویری از «مریم عضدانلو»(معروف به مریم رجوی؛ از رهبران به ذلت کشاندن سازمان مجاهدین خلق) در یک نشریه‌ی دانشجویی و در شمار فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، جنجال گسترده‌ای ایجاد کرد. فارغ از این که مریم رجوی علی‌رغم ورود به این دانشگاه، از آنجا فارغ‌التحصیل شده باشد یا نه، جنجال‌های حول این اقدام بر سر نفس انعکاس تصویر وی بود. همین مورد شاهد خوبی است بر خط تحریفی که به طور رسمی در زمینه‌ی انقلاب ۵۷ جریان دارد. در واقع وقتی کسی از یک دانشگاه فارغ‌التحصیل شده باشد، ولو مخالف یا دشمن، نمی‌توان او را در شمار فارغ‌التحصیل‌های آن دانشگاه به حساب نیاورد. این مثال سطحی را می‌توان در کنار تصویر پایین آمدن آیت‌الله خمینی از پلکان هواپیما در ۱۲ بهمن ۵۷ نیز قرار داد. هرچه از سال پیروزی انقلاب فاصله گرفتیم، آن تصویر از افراد حاضر خالی و خالی‌تر شد. چرا که جریان اصلی مصادره و قبضه‌ی انقلاب، هر ساله با فرد یا افرادی از همراهان آقای خمینی زاویه پیدا کرد و سعی بر حذف آنها از تاریخ نمود. یا برای نمونه، برخلاف نقش موثر «آیت‌الله منتظری» در میان انقلابیون مذهبی که به طور حتم در کنار «زنده‌یاد طالقانی» بیش از همه‌ی دیگر آخوندها رنج مبارزه را تحمل کرد، اثری از او در روایت رسمی جمهوری اسلامی نمی‌بینیم. این نوع مواجهه با نیروهای مذهبی، در برخورد با نقش نیروهای مدنی/مذهبی نظیر ملی- مذهبی‌ها شدیدتر و به گروه‌های چپ و غیرِمذهبی که می‌رسد در شدیدترین حالت خود قرار می‌گیرد.

چنین رویکرد تحریف‌آلودی گذشته از نقش افراد و گروه‌ها، ناگزیر به روایت زمینه‌ها و مطالبات انقلابی نیز تسری می‌یابد. تریبون‌های رسمی چنان بر اسلامیت انقلاب ۵۷ تاکید می‌کنند که گویی این محمدرضاشاه نبود که حتا بیش از احمدی‌نژاد در توهم ارتباط با «امام زمان» غرق بود و بیش از مدرسه، بر ساختن مسجد اهتمام داشت و مذهب را سلاحی می‌دانست علیه کمونیسم. اذهان مصادره شده‌ی پساانقلابی متاثر از همین الگوی تحریف‌گرا، کمتر با این مهم مواجه می‌شوند که آیت‌الله خمینی در وعده‌های پیش از انقلاب خود نه بر عمده کردن اسلام، که بر «دفع ظلم و دیکتاتوری» تاکید داشت و «آزادی زنان»، برقراری «دموکراسی شبیه فرانسه» و «تضمین عدالت» را مطالبه می‌کرد و وعده می‌داد. چنین منطقِ عملی از اساس موجب شده است تا جریان کمتر هزینه‌داده‌ای در مبارزات انقلابی مردم ایران، نه فقط خود را به عنوان تنها وارث انقلاب معرفی کند که بر اساس متر خود، هر جریان و گرایش انقلابیِ دیگری را نیز در جایگاه ضد انقلاب نشانده، در نتیجه‌ی تحکیم پایه‌های قدرت خویش، چنان بلایی بر سر خواست‌های انقلاب ۵۷ بیاورد که ذهن فراموشکار ایرانی، از بد حادثه‌ی جاری، به تصویرهای مجعول و فریبنده‌ی دوران شاهنشاهی پناه ببرد و در حسرت روزهای بی‌شکوهی بنشیند که اگر حیثیتی داشت زمینه‌های انقلاب از دل آن فراهم نمی‌شد. بلکه مجالی فراهم کند تا مزدوران و اجیران موسسه‌های امریکایی و رسانه‌های ورشکسته‌ی پرتعداد، به اعتبار انحراف مسیر انقلاب، به کوبیدن نفس انقلاب همت بگمارند. درنگی بر یک آمار نشان می‌دهد چگونه حذف شدگان از روایت رسمی جمهوری اسلامی، بیشترین هزینه‌ها را در مسیر مبارزات منجر به تحقق انقلاب متحمل شدند.

بنا بر آماری که «یرواند آبراهامیان» در «ایران بین دو انقلاب»(ص۵۹۲) گردآوری کرده است، در فاصله‌ی میان حماسه‌ی سیاهکل در ۱۹بهمن ۴۹، تا مهر ۱۳۵۶ که آرام آرام تجمعات خیابانی مردم آغاز می‌شود، در مجموع ۳۴۱ نفر به دست رژیم پهلوی کشته می‌شوند که از این تعداد، ۲۴۰ نفر از مجموع گروه‌های مارکسیستی، ۷۳ نفر از مجاهدین خلق و ۲۸ نفر از دیگر گروه‌های اسلامیِ جز مجاهدین بودند. تعداد آخوندهای کشته شده اما به شمار انگشت‌های یک دست هم نمی‌رسند. در این آمار، حقایق بسیاری نهفته است که لزومی بر توضیح آن‌ها نیست.

به هر روی، شناخت و شناساندن خط رسمی تحریف انقلاب، بیش از هرچیز تلاشی است برای بیرون کشیدن جنازه‌ی انقلاب راستین مردم ایران از دست جاعلان تاریخ، و دمیدن دوباره‌ی روح «استقلال»، «آزادی»، «عدالت» و «دموکراسی‌خواهی» در کالبد بی‌جان آن امید پر شکوه. عدم تاکید بر این مهم، راه را بر کسانی گشوده می‌دارد که رویای مردم فراموشکار یا کم‌آگاه را تا حدود دوران پهلوی کوچک می‌کنند و آن‌ها را تنها در میان دو صورتِ رژیم پیشین و فعلی نگه می‌دارند.

به کانال تلگرامی «راهی به رهایی» از لینک زیر بپیوندید:

http://telegram.me/azizi61wordpress

***

  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

نظر شما در مورد این نوشته چه بود؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: